Życie nieustannie dostarcza nam stresujących sytuacji. W pracy szef goni z terminami, w trasie do domu stoisz w korku, w domu stos rachunków. Stres zawsze znajdzie drogę, by nas dopaść. Chroniczny stres ma ogromny wpływ na nasze ciało i umysł. Niektóre z problemów, które może powodować to słabe zdrowie, agresja, depresja i ciągłe zmęczenie.
W tym artykule chciałem podzielić się z Wami potężną techniką relaksacyjną, która jest w stanie stopić każdy stres i napięcie.
Podana technika pozwoli szybko rozluźnić i zrelaksować się. To z kolei zapewni nam lepszy sen, ukoi nerwy i sprawi, że osiągniemy psychiczną równowagę.
Dodatkową korzyścią płynącą z wykonywania tej techniki, będzie delikatne pobudzenie. Jednak będzie to delikatne pobudzenie, nie takie jak po kofeinie. Ciało i umysł będą lekkie i odświeżone, jakby pozbyły się zbędnego bagażu. Zaskoczeniem może być również fakt, jak bardzo spokojny potrafi być nasz umysł.
Technika jest łatwa do wykonania, nie wymaga żadnego sprzętu i może być wykonana w ciągu kilku minut (więcej na www.superbarman.com.pl).
Mam nadzieję, że poznanie i stosowanie tej techniki, sprawi Wam dużą przyjemność.
1. Otoczenie
Pozbądź się wszystkiego co może Cię rozpraszać. Wyłącz telefon, telewizor, przyciemnij światła itp. Usuń wszystkie zewnętrzne czynniki, które mogą zwiększać Twój stres i rozpraszać Cię.
2. Pozycja
Połóż się na plecach, najlepiej na dywanie, cienkim ręczniku lub macie do jogi. Nie nadaje się do tego zbyt miękkie łóżko lub zbyt twarda podłoga. Pod głowę podłóż płaską poduszkę, drugą większą poduszkę podłóż sobie pod kolana. Poduszki służą do zwiększenia komfortu i podparcia, by ciało mogło się maksymalnie rozluźnić.
3. Oddech
Oddychaj powoli i głęboko. Próbuj wciągać powietrze aż do brzucha, potrzymaj je tam sekundę, dwie następnie wypuść i wykonaj kolejny wdech.
4. Odczucia
Poczuj twardość podłoża, które znajduje się pod Tobą. Poczuj, jak podłoga naciska na Twoje ciało i podpiera je. W tym samym czasie poczuj, jak Twoje mięśnie stapiają z podłogą. Pamiętaj o prawidłowym oddechu.
5. Działanie
Fizycznie zrelaksuj swoje ciało, rób to powoli. Użyj do tego swojego umysłu, zacznij od czubka głowy i schodź niżej centymetr po centymetrze. Zatrzymaj się, gdy dojdziesz do swoich stóp. Będąc na wysokości dłoni, delikatnie je otwórz tak, by całkowicie rozprostować palce, następnie zrelaksuj się. Zrób to samo ze swoimi stopami.
To jest najważniejsza część, wiec nie spiesz się. Z czasem zaczniesz nabierać wprawy, wtedy cały proces będzie przebiegał szybciej i sprawniej.
6. Relaks
Pozwól sobie poleżeć w takim stanie relaksu. Jeśli zauważysz, ze w którymś z miejsc pojawiło się napięcie, powróć do niego i zastosuj jedną z poniżej podanych technik, by je rozluźnić. Nie stresuj się, jeśli napięcie nie zniknie, niech sobie będzie. W tym momencie możesz pozwolić, by umysł swobodnie sobie pobłądził, Ty jedynie obserwuj myśli. Zamiast obserwacji myśli, możesz skupić się na oddechu lub po prostu zacząć zwracać uwagę na odczucia płynące z ciała.
I to wszystko!
Technika ta może być wykonana w 3-5 minut. Jeśli masz więcej wolnego czasu, spróbuj spędzić w tym stanie 20-30 minut.
Na koniec chciałbym podać kilka dodatkowych wskazówek:
Spróbuj wyobrazić sobie swoje ciało jako lodową bryle, a teraz zacznij się rozpuszczać. Wszystkie miejsca które nie będą chciały się stopić, są miejscami, które potrzebują trochę większej uwagi.
Są pewne miejsca, w których może ukrywać się napięcie za oczami, szczęka, dłonie i stopy.
Jak uda Ci się zlokalizować jedno z miejsc, gdzie ukrywało się napięcie, spróbuj jednej z następujących rzeczy. Delikatnie napnij dany mięsień na sekundę, dwie, następnie rozluźnij go.
Wyobraź sobie parę rąk masującą to miejsce za Ciebie.
Wyobraź sobie, że dane miejsce roztapia się jak masło.