Wakacyjny ogród to schronienie w czasie upałów, najbliższy teren rekreacyjny, miejsce spotkań z przyjaciółmi. Ogród daje wiele przyjemności ale wymaga także dalszej troski.
Po wilgotnym i gorącym czerwcu rośliny bujnie się rozrosły. Systematycznie usuwamy więc chwasty, czyścimy z nich ciągi piesze i pozostałą kostkę brukową, krzewom i drzewom rosnącym na trawniku pozostawiamy około 20-30 centymetrowy okrąg wokół pnia nie zarośnięty trawą. Rośliny posadzone w tym roku, jak również krzewy płytko się korzeniące (różaneczniki, wrzosy, azalie, hortensje), podlewamy w okresach bezdeszczowych (najlepiej wieczorem).
Usuwamy przekwitłe kwiatostany róż (z jednym lub dwoma liśćmi) i wszystkie pędy wyrastające poniżej miejsca szczepienia. Warto także usuwać przekwitłe kwiatostany z innych roślin, by nie dopuści? do zawiązywania się owoców, osłabia to bowiem ich wzrost.
Wykopujemy cebule tulipanów, narcyzów, hiacyntów i szachownic, po wyschnięciu oczyszczamy je z ziemi i uschniętych liści i przechowujemy w przewiewnych i suchych pomieszczeniach w temperaturze pokojowej. Sadzimy bulwy zimowitów 20 cm pod powierzchnią ziemi. Rozmnażamy i przesadzamy irysy i piwonie zwracając uwagę by nie sadzić ich głębiej niż rosły dotychczas – może im to znacznie opóźnić kwitnienie. Rozmnożyć możemy: astry alpejskie, floksy szydlaste, skalnice, rojniki, macierzanki, rozchodniki, karmnik ościsty. Przywiązujemy do podpór rośliny o długich i wiotkich pędach.
Co 7-10 dni kosimy trawniki na wysokość 4-5 cm (krótsze koszenie może spowodować „wypalenie” roślin w czasie upałów) pamiętając o ich podlewaniu w bezdeszczowych okresach. Zasilamy je nawozem wieloskładnikowym.
Rośliny w pojemnikach regularnie podlewamy i nawozimy. Nawozimy także rośliny jednoroczne posadzone w ogrodzie.
Podpieramy gałęzie drzew (zwłaszcza śliw i grusz), na których znajduje się wiele owoców. Zapobiegnie to ich wyłamaniu. Usuwamy wszystkie letnie pędy winorośli. 2 -3 tygodnie po owocowaniu skracamy liście truskawek na wysokość 6 cm a następnie nawozimy je nawozem